Hukuk Grup Başkanlıkları ve Hukuk Büroları Sorunları, Çözüm Önerileri Çalıştayı ve Eğitim Programı Düzenlenmiştir

 

Sayın Bakanımız Bülent TÜFENKCİ, Bakan Yardımcımız Fatih ÇİFTÇİ, Müsteşarımız Cenap AŞCI, Müsteşar Yardımcılarımız ve merkez ve taşra birim amirlerimizin de katılımlarıyla, 9-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Kızılcahamam’da Müşavirliğimizce “Hukuk Grup Başkanlıkları ve Hukuk Büroları Sorunları, Çözüm Önerileri Çalıştayı ve Eğitim Programı” düzenlenmiştir.

Sayın Bakanımız Programın açılış konuşmasında, Çalıştayda ortaya çıkacak fikir ve çözüm önerilerinin atılacak adımlara zemin oluşturacağını, kendisinin de 25 yıl avukatlık yaptığını ve bir hukukçu olarak Bakanlığımız avukatlarının eğitimine, haklarının korunmasına ve geliştirilmesine önem verdiğini belirtti.

Avukatlardan gelişime açık olmalarını isteyen Sayın Bakanımız, adalete uygun davranmanın altını çizdi ve konuşmasında “... Biz kendimizi geliştiremezsek avukatlığı normal bir kamu görevlisi gibi addederseniz bir süre sonra meslekten soğuduğunuzu, yeni gelişmelere açık olmadığınızı kendi kendinize itiraf etmiş olursunuz. Belirli bir süre sonra da bıkkınlık ve aynı zamanda usanmışlığın verdiği duygularla dosyanın kapağını bile açmak istemezsiniz, her olayı rutine bağlarsınız. Yeniliklere açık olmanın yanında etik, insani ve ahlaki değerlere riayet ederek Bakanlığımızın hak ve menfaatlerini de koruyacak bilinçle hareket etmeniz gerekir. ...” dedi.

Sayın Bakanımız, kamuda çalışan avukatların maaşlarının yeniden gözden geçirilmesi taleplerine katıldığını ve bu konuda bir çalışma da yapılması gerektiğini ifade etti ve şöyle konuştu:

“Kamuda çalışanların ücret noktasında bu konuda kamu avukatlarının ücreti belirli bir seviyeye gelsin bu konuda Maliye Bakanlığımız ile görüşmelerimiz devam ediyor, umarım kısa sürede sonuç alırız. Kamudaki avukatların kamu menfaatlerini koruyabilmeleri ve yaptıkları işten zevk alabilmeleri için bizim desteklememiz gerektiğine inanıyorum.”

Programda,

- Hukuk Müşaviri Durdu Güneş tarafından “On Adımda Dava Takibi ve Davadan Vazgeçme”,

- Hukuk Müşaviri Ömer KANSIZ tarafından “Taşra Teşkilatı Çalışma Yönetmeliği ve 2016/1 Sayılı Genelge Değişiklikleri”,

- Hukuk Müşaviri Gökçen AYGÜN tarafından “Hukuk Müşavirliği Gümrük Grubu Uygulamaları”,

- Hukuk Müşaviri Aslı ŞAHİN tarafından “Ticaret Birimlerine Genel Bir Bakış”,

- Gümrükler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yrd. V. Mehmet HATİPOĞLU tarafından “Bölge Müdürlükleri İnceleme Raporu”,

- Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü V. Ali AYGÜN tarafından “Bölge Müdürlüğünde Yaşanan Sorunlar”,
 
- Doğu Marmara Hukuk Grup Başkanı Av. Hasan UĞURLU tarafından “Hukuk Grup Başkanlıklarında Yaşanan Sorunlar”,
 
- Halkalı Gümrük Müdürü Nurol ÖZKAN tarafından “Gümrük Müdürlüğünde Yaşanan Sorunlar”,
 
- Adana Güm. Müd. Hukuk Bürosu Koordinatör Avukat Av. Neslihan BABAT tarafından “Hukuk Bürolarında Yaşanan Sorunlar”,
 
konularında sunumlar yapılmış;


Daha sonra, Sayın Müsteşarımızın Başkanlığında birim amirleri ve bölge müdürlerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.